X
manoto - یاتاقان ها و علت یاتاقان زدن خودرو s

manoto - یاتاقان ها و علت یاتاقان زدن خودرو

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 208
» بازديد ديروز : 3
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 210
» بازديد سال : 2409
» بازديد کل : 5094
» اعضا : 0
» مطالب : 1973

یاتاقان ها و علت یاتاقان زدن خودرو


تاریخ انتشار پست : 1399/12/5 بازدید : 0

قطعات فلزی موتور با سرعت بالا با یکدیگر در تماس هستند و این موجب افزایش دمای موتور، ساییدگی و بروز مشکلات اساسی برای خودرو می شود. در این میان یاتاقان (Bearing) قطعه ای است که به عنوان مهمترین بخش چرخشی موتور شناخته می شود. در ادامه این مقاله با استار پارت نمایدنگی رسمی فروش لوازم یدکی کیا و هیوندای همراه باشید تا با این قطعه مهم در موتور خودرو خود آشنا شوید.

یاتاقان ها بالشتک هایی هستند که با قرار گرفتن در زیر میل لنگ مانع از اصطکاک فلزات موتور می شوند. پس واضح است که یاتاقان زدن به معنای خرابی این قطعه و ایجاد برخورد بین قطعات فلزی موتور است.

میل لنگ خودرو توسط این قطعه به شاتون و پایه نگهدارنده بدنه موتور متصل می شود. لایه روغنی که در زیر آن قرار دارد مانع از برخورد و اصطکاک فلزات به یکدیگر می شود. حال اگر این لایه روغن از بین رود در نتیجه تماس فلزات، گرمای زیادی تولید خواهد شد. این رخداد که به عنوان یاتاقان زدن خودرو شناخته می شود می تواند موجب کج شدن میل لنگ خودرو شود. بنابراین پس از یاتاقان زدن باید موتور خودرو را به سرعت خاموش کرد.

انواع یاتاقان

بر اساس عملکرد به دسته های مختلفی تقسیم می شود که به شرح زیر هستند:

یاتاقان ساده: این مدل عمر زیادی ندارند و به علت اصطکاک بالا دچار لقی می شوند. از این مدل برای خودروهایی با سرعت پایین استفاده می شود.

یاتاقان غلتشی: در ساختار این نوع یاتاقان از ساچمه هایی به منظور کاهش سایش و اصطکاک و چرخش آسان تر استفاده می شود. اگرچه طول عمر این نوع بیشتر است اما به دما و ارتعاش حساسیت زیادی دارد. بلبرینگ و رولبرینگ دو نمونه از این نوع محسوب می شوند.

یاتاقان لغزشی: به منظور کاهش اصطکاک در این مدل از سیال یا گاز برای تحمل بار استفاده می شود. واضح است که چون سایش در این نوع کمتر از نمونه های پیشین است طول عمر بالایی خواهد داشت.

یاتاقان مغناطیسی: در این مدل به جای ساچمه یا سیال از میدان مغناطیسی برای جلوگیری از برخورد دو قسمت فلزی به یکدیگر استفاده می شود. این نوع از طول عمر بالایی نسبت به سایر مدل ها برخوردار است.

حتما بخوانید :

علت های خرابی یاتاقان

روغن موتور نامناسب: استفاده از روغن موتور بی کیفیت و غیر استاندارد و تعویض دیر هنگام آن یکی از عوامل مهم خرابی یاتاقان ها محسوب می شود. در واقع حتی یک روغن موتور مناسب هم عمر مشخصی دارد و هرچه تعویض آن به تاخیر بیافتد قطعات داخلی موتور دچار جرم گرفتگی می شوند. این جرم ها هنگامی که وارد مجاری روغن شوند به مانعی برای فرایند روغن کاری تبدیل خواهند شد و در نتیجه یاتاقان ها در شرایط اصطکاک قرار می گیرند.

افزایش شدید دمای موتور: افزایش دمای پیشرانه که ممکن است ناشی از خرابی سیستم خنک کاری آن باشد نیز می تواند سبب یاتاقان زدن موتور شود.

خرابی پمپ روغن: فرایند روغن کاری به عملکرد مداوم و صحیح پمپ روغن بستگی دارد. تعویض دیر هنگام روغن موتور یا استفاده از نمونه های بی کیفیت آن موجب رسوب براده های حاصل از اصطکاک در کف کارتل روغن می شود. این رسوبات هنگامی که وارد پمپ روغن یا فیلتر آن شود، فرایند روغن کاری را با اختلال مواجه می کنند.

منبع : فروشگاه لوازم یدکی خودرو استارپارت

دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد